Влизане в профила
Вход за регистрирани потребители.
Вашият профил бе създаден успешно!
Поздравления! Вашият нов профил бе създаден успешно!
Сега можете да се възползвате от привилегиите, които предлагаме на нашите регистрирани клиенти.
Ако имате каквито и да е въпроси относно пазаруването в този онлайн магазин, свържете се с администратора.
Потвърждение за създаването на вашия профил бе изпратено на предоставения от вас по време на регистрацията email адрес. Ако не получите потвърждението до час, молим, свържете се с нас.
Изход от профила
Излязохте успешно от вашия профил.
Продуктите в кошницата бяха запазени, съдържанието й ще бъде възстановено следващия път, когато влезете във вашия профил.
ADAC - тест всесезонни гуми 175/65R14 -2018г
Сняг, лед, дъжд, студено или горещо време: Всесезонните гуми обещават безопасно сцепление при всякакви метеорологични условия. Но дали те всъщност работят по-добре от летните и зимните гуми? ADAC е тествал последните модели 175/65 R14 всесезонни гуми, включително Continental, Goodyear, Hankook, Michelin и Nokian
Само 4 от 9 всесезонни гуми са със задоволителни резултати за целогодишна употреба
За изпитванията, инженерите на ADAC са пътували през различните сезони до различни писти в Европа: за тестовете на сняг до пистата Ивало във Финландия, за измерването разхода на гориво, поведение на лед и мокри настилки до пистата Contidrom в Хановер, и за тестовете на суха настилка и износване до пистата на Бриджстоун близо до Рим.
Резултатът: Четири от тестваните девет всесезонни гуми са с оценка “задоволителна”, и те са препоръчителни за използване през цялата година, а останалите пет всесезонни гуми с оценка "достатъчна" и те са приемливи за целогодишно използване но с някои ограничения които трябва да спазват шофьорите. Това показва също, че в сравнение с тестовете на всесезонни гуми за ниската и средна класа автомобили, всесезонните гуми за малки автомобили са много по-добри.
Второто заключение: Всесезонните гуми от последно поколение са склонни да използват модифицирани зимни смеси. Сравнението с лятна гума показала катастрофална спирачна ефективност на сняг показва, че приличното представяне на всесезонните гуми на сняг в противен случай не би било възможно. Въпреки това, при проектирането, трябва да се имат предвид конструктивните слабости на зимните гуми на сухи пътища: Когато става на въпрос за къс спирачен път и добри характеристики на управление преимуществата на летни гуми пред всесезонните са ясно изразени.
Бърз поглед на резултатите от теста
В сравнение със типичните летни и зимни гуми
1) Скоростен индекс: H (до 210 km / h).
2) общата оценка е без да се взимат оценките от шум и износване.
Гуми с една и съща обща оценка са подредени по азбучен ред.
Оценки:• 0.5 – 1.5 (много добра) • 1.6 – 2.5 (добра) • 2.6 – 3.5 (задоволителена) • 3.6 – 4.5 (достатъчна) • 4, 6 – 5.5 (лоша)
Пълните резултати с единичните оценки за всяка тестова гума можете да намерите тук
Победител в теста: всесезонната гума Nexen N blue 4 season:
Най-добре с конфликтните цели в теста се справя Nexen N blue 4 Season. Корейската всесезонна гума е с добри резултати на мокро и лед, на суха и покрита със сняг пътна настилка е малко по-слаба, но все пак приемлива. Новата всесезонна гума на Continental AllSeasonContact , от друга страна решава много добре класическия конфликт между представянето на мокро и представянето на сняг - но това е за сметка на представянето на гумата на сухи пътища.
Следващите в класацията Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 и Nokian Wheatherproof също показват слабости на суха настилка. С изключение на Firestone (най-лошо представилата се гума на сухи и мокри настилки), всички гуми след нея се представят на сняг под средното ниво - дори и най-скъпият модел в теста, всесезоннта гума която е с най-ниското износване CrossClimate от Michelin.
Сравнение на спирането между всесезонните гуми и специализираните летни/зимни гуми
Спиране на сухи настилки
Спиране на сух асфалт от 80 до 0 km / h. Температура на пътната настилка: 30оС до 36оС. Спирачно разстояние в метри.
До голяма степен класацията на гумите е почти равностойно при спирането на суха настилка: При високи температури лятната гума има предимство. Разликата между най-добре и най-лошо представилите се всесезонни гуми не е твърде голяма - 3,7 метра.
Спиране на мокри настилки
Спиране на мокър асфалт при скорост от 80 до 0 km / h. Температура на пътната настилка: 16 ° C (> 15 ° C) и 7 ° C (<10 ° C).
Почти единадесет метра разлика в спирачния път - тук ще намерите разликата в спирането на гумите които са в “детската градина”! - на най-добре и най-лошо представилите се всесезонни гуми. Ако специализираните гуми се карат в грешен сезон, спирачното разстояние се удължава с около пет метра.
Спиране на сняг
Спиране на сняг от 50 до 0 км/ч. Температура на пътната настилка: -3oC.
Летните гуми нямат никакъв шанс на сняг. : те спират 34 метра по-късно след спирането на зимните гуми и то при спиране от скорост 50 км / ч. Всесезонните гуми имат разлика от 7 метра спиранеч път между най-добрите и най-лошите. Техния спирачен път е близък до този на зимните гуми.
И накрая заключение на ADAC:
Шофьорите на трябва да се съобразят с производителността и характеристиките на гумите.
От нагледния пример за поведението на гумите върху сняг може да се направи следното заключение: Тези, които искат да изберат да шофират със всесезонни гуми, трябва да познават индивидуалния профил на приложение на автомобила който шофират, както и силните и слабите страни на гумите които избират. За шофьорите, които живеят в умерен климатичен район и не планират ски ваканция или лятна почивка на юг, може да се каже, че първите четири всесезонни гуми в класацията с оценка "задоволителни" са една разумна алтернатива.
Разбира се, това се отнася и за собствениците на второкласни и малки автомобили, които пътуват на къси разстояния от по няколко километра, особено в градските райони които се почистват непрекъснато, но и за тези, които искат да спестят разходи за смяната на летните със зимни гуми и обратно. Но най-важното е, че те трябва да се съобрязават със температурните промени и да оставят колата си в къщи при лошо зимно време.
И най-важното което трябва да знаете е, че всесезонните гуми не постигат най-добрите характеристики на специализираните летни или зимни гуми. И както е популярно да се казва, всесезонните гуми са компромис който има своята цена – и тя е да се карат по-внимателно и съобразено с техните характеристики при екстремните летни и зимни метеорологични условия.
по материали на ADAC